Mrtvá ovce - základ demokracie

21. 10. 2019 11:39:19
Nejslavnější anglické šutry Stonehenge nás moc nenadchly, a o to víc jsme se těšili do nedalekého historického Salisbury. V městě nechvalně proslulém trávením ruských agentů novičokem jsem chtěla vidět originál Magny Charty,

uložený v katedrále Panny Marie. Mladší dítě však kňouralo, že do žádného kostela nechce a odmítalo dle mého názoru vyložené architektonicko-historické bonbonky typu nejvyšší kostelní věž v celé Británii (123 m), nejstarší funkční hodiny na světě, nejtypičtější ukázka raně gotické architektury v Anglii, největší křížová chodba na ostrovech, a – bomba největší – originál jednoho ze čtyř dochovaných exemplářů Magny Charty!

V reakci na má lákadla se Petruška rozbrečela a řekla, že nechce do žádné katedrály ani na žádný hrad a že neví, co to ta Magna je, ale je jí to jedno a chce domů. Ovšem dětské menu v moderní pizzerii v jedné z piktoreskních středověkých uliček ji pomohlo změnit názor, a jak si potom užívala sezení na chladivých kamenných schodech pod velkým obloukovým stropem, zvedání středověkého meče a zejména fontánu uvnitř katedrály, i když z té jsme tedy byli uchváceni všichni. (Proudící voda uprostřed kostela, kdo to kdy slyšel?!)

Ani opovrhovaná Magna Charta, která posloužila jako vzor ústavy pro USA, nezůstala k mé radosti bez povšimnutí. Dokonce jsem přitom zažila ten vzácný moment klidu a míru, kdy se děti nejen nehádají a nejdou si po krku, ale i spolupracují, a to když se Péťa ve froně na vstup do kukaně s listinou zeptala své sestry, co že to ta charta vlastně byla. Starší jí bez jakékoli ironie z fleku podala poučný výklad o tyranském a zlém králi Janovi, který válčil s Francií a neustále chtěl zvyšovat daně, aby měl válku z čeho platit. Jeho baroni se ale roku 1215 naprdli a dali mu podepsat dokument zvaný Velká listina práv a svobod (latinsky Magna Carta Libertatum), který omezoval jeho diktaturu a vnesl do vladaření první větřík demokracie.

Já si vždycky myslela, že Magna bylo nějakých pár vět na pergamenu a pod nimi Janův vynucený podpis, ale jak jsem zjistila v Salisbury, jednalo se o velice hustě popsaný kus ovčí kůže, pokrytý miniaturními písmenky s miniaturními mezerkami mezi slovy. Vedlejší vitrínka mě poučila, že kůže i inkoust byly drahé, a tak se středověcí písaři snažili nahustit co nejvíce slov na co nejmenší prostor. V tomto případě měli nezávidění hodný úkol nahňácat na mrtvou ovci šedesát tři článků pojednávajících o nezávislosti anglické církve, právu na důstojné zacházení a řádný soud, jakož i sjednocení váhových a měrných jednotek.

Rozhodně tedy bylo v Salisbury na co se koukat a určitě nás to zaujalo víc než nedaleká pět tisíc let stará hromada šutrů zvaná Stonehenge, za které se navíc platilo, kdežto zajímavá Magna Charta byla gratis, jak říkáme o starých památkách my latiníci (semestr latiny na FF UP). Samozřejmě ale nechci působit negativně nebo o Stonehengi mluvit kriticky, je to přece jenom velká britská památka, a proto se při shrnutí dojmů a pocitů opět schovám za slova mistra Járy Cimrmana, a sice „tak bylo to hezký, ale že bych to musel vidět dvakrát...“

Autor: Alena Damijo | pondělí 21.10.2019 11:39 | karma článku: 18.63 | přečteno: 561x

Další články blogera

Alena Damijo

Jednu věc pořádně

Nedávno jsme se ve škole absolvovali školení na téma wellbeing se zaměřením na rovnováhu práce a odpočinku. Anglický učitel totiž pracuje v průměru 50 - 60 hodin týdně, přičemž před katedrou stojí denně od 9 do 15.30.

19.11.2019 v 10:30 | Karma článku: 17.26 | Přečteno: 514 | Diskuse

Alena Damijo

Hurá do Walesu!

Doma máme podzimní tradici – vyjet za Londýn a strávit pár dní poznáváním britských krás. Letos padla volba na Wales, konkrétně pohoří Snowdonia, v němž se tyčí druhá největší hora Británie, Snowdon. Ta má stejně jako Sněžka...

8.11.2019 v 10:30 | Karma článku: 19.06 | Přečteno: 435 | Diskuse

Alena Damijo

Nejslavnější anglické šutry (Stonehenge)

Mé mladší dítě začalo ve škole probírat mladší dobu kamennou. Když se o ní učíte v Anglii, musíte samozřejmě pořádně probrat i nejslavnější britské šutry, a to tak detailně, že přitom nezůstane kámen na kameni.

11.10.2019 v 10:45 | Karma článku: 21.20 | Přečteno: 485 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Magdalena Skardova

Na obláčku aka glorified waitress

Dnes jsou to právě dva roky, co jsem se oficiálně stala letuškou pro Norwegian a proto jsem se rozhodla , že je čas si založit blog. Níže stručněji popisuji můj šestidenní pracovní trip, tak snad to někoho bude aspoň trošku bavit.

20.11.2019 v 8:52 | Karma článku: 8.84 | Přečteno: 111 | Diskuse

Aleš Gill

Změna času každý druhý den?

Pamatujete na pekaře Pecku, který se čtvrt století rval za zrušení letního času? Je to už deset let co zemřel a my jsme si jeli do Jižní Ameriky vyzkoušet mnohem horší prostředí. Změna dvakrát do roka? Pro amatéry! Co třeba obden?

19.11.2019 v 7:02 | Karma článku: 19.95 | Přečteno: 689 | Diskuse

Radmila Švaříčková Slabáková

Město tisíce tváří - důvěrná reportáž z čínského Ťi-nanu (Jinanu)

Ve dnech připomínání si výročí svobody a demokracie neškodí podívat se do Číny. Člověka tam čeká tisíce různých tváří, doslova i symbolicky. A na jejich strom přání aspoň v duchu přivazuji stužku - vy víte s jakými slovy.

17.11.2019 v 19:45 | Karma článku: 13.66 | Přečteno: 246 | Diskuse

Jiří Strádal

Jak jsme za totáče jeli na západ.

Jsme 30 let po revoluci a mnozí opět chtějí stavět ploty. Už jsme je tu jednou měli. Dovolím si popsat osobní zážitky z té jediné cesty na západ, kterou jsem za komunistů absolvoval. Byla to síla. Cestou tam i cestou zpátky.

15.11.2019 v 6:03 | Karma článku: 27.71 | Přečteno: 1025 | Diskuse

Klára Kutačová

Cesta kolem světa - Vang Vieng

Druhá zastávka v Laosu je na polovině cesty do hlavního města Vientiane, tedy město Vang Vieng. V okolí je opět zajímavá příroda a několik různých jeskyní. Pár je jich i přístupných.

13.11.2019 v 14:00 | Karma článku: 14.27 | Přečteno: 262 | Diskuse
Počet článků 78 Celková karma 19.04 Průměrná čtenost 2191

Vždycky jsem milovala knížky a nesnášela cizí jazyky, a tak jsem vystudovala bohemistiku. Bůh má však smysl pro humor: Původně roční aupairský pobyt v Londýně se protáhl na sedmnáct let, a aby té jazykové ironie nebylo málo, jsem zástupkyní ředitelky na místní základce a učím číst a psát malá Briťata. 

A co se té lásky ke knihám týče, fejetony nejen z tohoto blogu  vydal Ikar knižně s titulem "Anglické listí", loni vyšlo pokračování pod názvem "Mé anglické sezony".

 

Na konci října 2019 vyšla fejetonová novinka "Angličan v Česku aneb Czech Me Out" o českých zvycích a tradicích z pohledu obyvatele Britských ostrovů.

 

Knižní výplody: 
https://www.knizniklub.cz/autori/59210-alena-damijo.html

 

Kontakt: damijoa@gmail.com

Najdete na iDNES.cz