Je libo Oxford?

21. 02. 2020 10:45:00
Město s pouhými 150,000 obyvatel, čili jen o něco větší než náš Liberec, a přesto jej zná snad každý gramotný člověk. Oxford byl i tento rok vyhodnocen jako nejlepší univerzita světa, čemuž věřím – i já tam studovala,

takže mám informace z první ruky. Pravda, na prestižní Balliolově koleji (Balliol College), jedné ze zakládajících kolejí oxfordské univerzity, jsem na rozdíl od premiéra Borise Johnsona studovala jen informační leták pro návštěvníky, ale tím se také nemůže pochlubit každý, ne?

Univerzitní historie Oxfordu sahá už do roku 1096, a za ta léta předala úctyhodné znalosti a dovednosti dvaceti osmi britským premiérům, sedmdesáti dvoum laureátů Nobelových cen a nespočtu dalších učenců. Bývalí žáci mají na svém kontě také sto šedesát olympijských medailí.

Místní univerzitu tvoří třicet devět fakult – kolejí (colleges), na nichž studuje více než dvacet čtyři tisíc studentů. Informace na webu tvrdí, že na Oxford není jednoduché se dostat, protože na jedno místo se hlásí až šest zájemců; my, co víme, že některé české univerzity mají až padesát přihlášek na jednu pozici, to bereme trochu s nadhledem, ale tím rozhodně nechci vyvolat dojem, že na Oxford může jít kdejaké ořezávatko! Školné je zde, stejně jako na ostatních anglických univerzitách, £9250 ročně pro Brity a členy EU, což je zhruba 278,000 Kč. Studenti ostatní si mohou připravit troj až čtyřnásobek. Kdoví, jak s cenami do budoucna zamíchá brexit, takže pro jistotu asi vyplázneme tisíc liber za britské občanství pro chytrou starší dcerku (ta mladší už se s občanstvím naštěstí narodila).

S vysokým učením je spjat i život ve městě a turistický ruch. Koleje jsou překrásné historické budovy, z nichž mnohé je možné za drobný poplatek navštívit, a nasát tak ducha místa. Jednu z nejznámější historických budov v Oxfordu představuje Radcliffe Camera, kulatá neoklasicisní budova z první poloviny osmnáctého století, která v sobě ukrývá vědeckou knihovnu. Název Camera evokuje v nás neznalých představu fotoaparátu, ale údajně se jedná o výraz z latiny znamenající „pokoj“ či „budovu“. Camera je součástí nedaleké Bodleian Library, jedné z nejstarších knihoven v Evropě, a druhé největší ve Spojeném království. Nízký černý plůtek kolem budovy je téměř vždy „ozdoben“ desítkami bicyklů, protože stejně jako v Cambridži, i zde se hodně jezdí na kole.

Na vědárnu je úžasný pohled z věže vedle stojícího Univerzitního kostela svaté Panny Marie, a kdo má dobré plíce a silný žaludek, může vystoupat 127 úzkých točitých schodů nahoru. Ta vyhlídka na Oxford rozhodně stojí za to!

Fanoušci Tolkienova Pána prstenů či Lewisových Letopisů Narnie by si rozhodně neměli nechat ujít návštěvu slavné hospody The Eagle and Child, kde se oba velcí literáti scházeli a diskutovali o svých dílech a literárních nápadech. Hospůdka je to velice hezká a útulná, ale na posezení jsem si musela nechat zajít chuť – i ve všední den ve dvě odpoledne tam totiž bylo narváno. Moje děti za to byly nesmírně rády, protože na rozdíl ode mě chtěly do pizérie, a i náš bankovní účet se zatetelil blahem – pizzerka totiž byla mnohem levnější.

Po vydatném italském obědě (ty buffetové akce „sněz, co sníš“ jsou mor!) jsme se ještě prošli po centru a nakoukli do pár obchodů. Trochu jsme se zapomněli v dvoupatrovém knihkupectví, a když jsme vylezli, dost pršelo. Máme takový ošklivý rodinný zvyk nenosit deštníky, protože to většinou vždycky nějak přeběhnem jenom s kapucou, ale když jsme po deseti minutách dorazili zmrzlí a naproto promočení na oxfordské nádraží, začala jsem tento zvyk postupně přehodnocovat. Evidentně ne vždy kapuca stačí. Naštěstí však zrovna přijížděl vlak, a tak jsem se těšila, jak se v něm během hodinky do Londýna pěkně ohřejeme a snad i trochu oschneme.

Nevím proč, ale v narvaném vlaku nejenže netopili, ale ještě po chvíli zapli klimatizaci (!). Inu, otužilá Anglie... Byla jsem vděčná bordeláři, který na stolečku nechal noviny, a tak jsme si obalili džíny tiskovými zprávami o bouři Dennis, a novinové povodně odsály aspoň trochu naší kalhotové vláhy. Jak jsem děkovala Bohu, že bydlíme na kopci, daleko od Temže a můžeme se proto těšit do suchého teplého bytečku!

Doma mě přivítala tma a čtrnáct stupňů Celsia. Myslela jsem, že choť není doma, ale v posteli pod duchnou koukal na film a vypadal velice spokojeně. Připomněla jsem si šesté přikázání („Nezabiješ“), převlékla se do suchého, rozpálila topení na plné koule a v horké sprše posléze přemýšlela nad tím, že je pěkné přijmout některé anglické obyčeje, jakými je třeba dochvilnost, trpělivost a zdvořilost. Ale je také hezké uchovat si i některé vlastní národní zvyky – například topit v zimě!

Autor: Alena Damijo | pátek 21.2.2020 10:45 | karma článku: 20.35 | přečteno: 712x

Další články blogera

Alena Damijo

Jak jsem potkala anglického krále

„Příští středu teda děláme ty pohovory na novou školní účetní, platí to?“ ptám se ředitelky, zatímco listuju diářem. „Jo vidíš, to musíme přesunout, protože jsme byli pozvaní na setkání s vysokým královským hodnostářem."

29.3.2023 v 10:30 | Karma článku: 32.80 | Přečteno: 3094 | Diskuse

Alena Damijo

Půl života za Malou louží

Nedávno jsem oslavila své dvacáté přivandrovalečtiny do Anglie. Z tehdejší vyjukané aupairky se stala úča na základce, místo (nuzného) kapesného beru (nuznou) výplatu a stav svobodná, bezdětná se léty proměnil ve vdaná, sdětná.

6.9.2022 v 10:45 | Karma článku: 30.09 | Přečteno: 1051 | Diskuse

Alena Damijo

Co je láska?

Jako spousta náctiletých, i já měla v šestnácti pocit, že jsem prakticky expert na vztahy mezi mužem a ženou. Jednak jsem přečetla všechny "Rudolfovky", a pak jsem taky měla sešit s citáty moudrých filozofů, autorů a umělců.

14.2.2022 v 10:45 | Karma článku: 25.87 | Přečteno: 777 | Diskuse

Alena Damijo

Je to jen drobnost, taková maličkost

Možná jsem to slovo jen měla dát do uvozovek. Maličkosti jsou totiž obrovská věc! Koho někdy týral zub, ten rozumí; koho trápí teď, ten při čtení těchto řádků horlivě přikyvuje a na oteklé tváři má bolestí lehce zkroucený úsměv.

18.1.2022 v 10:45 | Karma článku: 24.06 | Přečteno: 666 | Diskuse

Další články z rubriky Cestování

Klára Žejdlová

Italské Velikonoce? V mých vzpomínkách to jsou přátelé, rodina…a obžerství

I když to obžerství bylo prokládané dlouhými procházkami. Aby nám vytrávilo. A abychom nasbírali ingredience pro další vaření...

27.3.2024 v 14:48 | Karma článku: 19.91 | Přečteno: 481 | Diskuse

Miroslav Semecký

Nacházíte ve Španělsku? Používáte aplikaci Telegram? Zpozorněte!

Oblíbená komunikační aplikace ve Španělsku končí. Bude vypnuta (zablokován přístup) v řádu několika následujících hodin. Soudce Národního soudu Santiago Pedraz vydal rozhodnutí, ve kterém nařizuje mob..

23.3.2024 v 17:51 | Karma článku: 17.12 | Přečteno: 584 | Diskuse

Jan Vaverka

Bolívie - 6. díl: Den v La Pazu

La Paz je město jako žádné jiné. Dvoumilionová aglomerace sahající až nad 4000 metrů nad moře, ulice jsou strmé, propojené lanovkami, a kolem obrovská kulturní a sociální diverzita.

22.3.2024 v 8:20 | Karma článku: 16.35 | Přečteno: 233 | Diskuse

Aleš Gill

Střípky z KLDR - Díl 26. - Návrat do paralelního vesmíru

Jsou to téměř dva roky od mého posledního článku o KLDR, a téměř tři roky od mé druhé cesty za nejželeznější oponu, jakou si lze představit. A protože informací z KLDR je kvůli uzavřené hranici málo, mohli bychom se tam vrátit.

19.3.2024 v 8:52 | Karma článku: 16.05 | Přečteno: 478 | Diskuse

Libor O. Novotný

Víkend na bitevním poli ve Waterloo

Chcete důkladně pochopit politické a společenské souvislosti, které vedly k porážce Napoleona, případně se vžít do bojů rozhodující bitvy u Waterloo? Památník bitvy na jejím původním místě vám to umožní.

18.3.2024 v 15:00 | Karma článku: 13.22 | Přečteno: 207 | Diskuse
Počet článků 110 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2002

Vždycky jsem milovala knížky a nesnášela cizí jazyky, a tak jsem vystudovala bohemistiku. Bůh má však smysl pro humor: Původně roční aupairský pobyt v Londýně se protáhl na devatenáct let, a aby té jazykové ironie nebylo málo, jsem zástupkyní ředitelky na místní základce a učím číst a psát malá Briťata. 
 

KNIŽNÍ VÝPLODY: 

Anglické listí (2017)
Mé anglické sezony (2018)
Angličan v Česku aneb Czech Me Out (2019)
Češka v Anglii aneb T(r)ipy za všechny prachy (2021)

PRÁVĚ VYŠLO:

Rozmarná Anglie aneb Nikdy není tak zle 

 

Detaily knih:

https://www.knizniklub.cz/autori/59210-alena-damijo.html

 

Kontakt: damijoa@gmail.com

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...