Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Hlavně přiměřeně k počasí!

Už od malička jsem byla vedena k přiměřenému oblékání vzhledem k momentálnímu počasí i ročním dobám. V létě se nosily šortky a tričko, na podzim džíny, tričko, svetřík a lehká bunda. V zimě se pod džíny musely natáhnout hnusné

 

vytahané okrové punčochy a tlustá zimní bunda. Také s botami to bylo jednoduché - polobotky na jaro a podzim, v létě sandály, v zimě kozačky. Co řešit?

Jaký byl můj šok, když jsem poprvé přijela na konci října do Londýna a zjistila, že takovýto oblékací systém za Kanálem tak úplně nefunguje. Jakž takž přiměřeně se ještě oblékají Asijci a přistěhovalí Evropané, ať už západní nebo východní. (Na tomto místě je třeba poznamenat, že pro Brity neexistuje něco jako „střední Evropa“ a my Češi jsme tudíž východoevropané, něco jako Poláci, Ukrajinci nebo Rusové.)

 

Co se týče extrémů v oblékání, jednoznačně vedou Angličané a černoši. Angláni chodí v létě stejně jako my v kraťasech a tričku, na jaře a na podzim ale klidně vynechají naši lehkou bundičku (Británie přitom v té době není zas o tolik teplejší než české šíře a délky), zato v zimě! Jak známo, Britské ostrovy jsou oteplovány Golfským proudem, a to tak, že hodně. To, co je pro nás průměrná až teplejší zimní teplota, tj. tak kolem té nuly, je pro  místní obyvatele už šílená kláda, protože tady je v prosinci až únoru většinou něco mezi +5 až +10° C. V té době se Anloši ještě oblékají přiměřeně, zvlášť vane-li ostrý a lezavý vítr z Atlantiku (holt ani ten Golfský proud není všemocný). Ale jak vyleze teplota nad deset a na obloze se rozsvítí žlutá koule, spousta Angličanů neváhá, zimní bundy nacpe do almary a vytáhne šortky. Někdy přemýšlím, jestli si to pak třeba odstůňou, protože už naše moudré prapředkyně nám vštěpovaly do hlaviček, že jarní slunce je zrádné. Na vlastní kůži jsem měla tu pochybnou čest si to vyzkoušet, když jsem jako malá vyrazila v březnu v tričíčku a nadutě ohrnovala nos nad těmi brtníky, co mají kabát, když už je přece tak krásně. Pravda, zima mi nebyla, ale má obranyschopnost na to asi měla jiný názor, a já měla čas o tom po zbytek týdne přemýšlet v leže, s obkladem na krku.

 

Proti černochům jsou ovšem Anličani máčové. Myslím, že nemálo z nich ani nezná termín ponožka, protože se vůbec neobtěžují je nosit, v létě ani v zimě, do toho ještě spousta žen nosí v zimě otevřené boty, aby jim na ty klouby jó táhlo. Tvrdí však, že zimu necítí. Pochopila bych tento přístup od Eskymáků, ale od černochů, kteří si neustále stěžují na to, jaká je v Anglii zima a jak jim chybí slunce, mě to při nejmenším překvapuje. Titíž lidé si na druhou stranu začnou už v září k sandálům oblékat zimní kabáty, jež nosí až do května či června, pokud se post-jarní období nevyvede a Oskar trucuje za mraky. Už jsem si zvykla i na to, že také v létě vždy potkám nějakého maníka se zimní kuklou na hlavě.

 

Odlišné názory na oblékání se samozřejmě projevují hlavně na dětech. Zatímco anglické děti, tedy především holčičky, chodí v zimě, v létě do školy v šatečkách, k nimž mají jen ponožky, černošské děti jsou navlečené jak pumpy a na sobě mají tílko, pak tričko s dlouhým rukávem, na něm tričko s krátkým rukávem, jež je součástí uniformy, a na tom uniformní mikinku. Pod kalhotami ještě punčocháče a na nich ponožky. (To jsou přitom děti těch žen, co chodí celou zimu sice v zimním kabátu, ale naboso.) Rodiče trvají na tom, že si junioři mikinu nemohou sundat ani v teplé třídě, aby nenastydli.

 

Děti na to ovšem o přestávkách, jež tráví na volném prostranství před školou, těžce dlabou, a jak malí Angličané, tak malí Ghaňané svorně létají po hřišti v plus pěti stupních v mikinách, a nikoho to vůbec netočí.

 

Začíná léto. Počasí se maximálně vydařilo, rtuť teploměru dnes bez obtíží dosáhla příčky s číslem 25° C. Oblékám si lehkou sukni a tričko, Estherka má vzdušné bavlněné šatičky a jdeme ven užít si sluníčko. Můj africký manžel jde s námi, a hle – už přešlapuje na chodbě, oblečený, připravený. Vyteplený v manžestrákách, vysokých zimních botách, tričku, tlustém svetru a baloňáku. A jestli prý potřebuje i čepici. Probodávám ho pohledem. Inu, další maník se zimní kuklou na hlavě...

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Alena Damijo | pátek 2.7.2010 11:55 | karma článku: 18,27 | přečteno: 1844x
  • Další články autora

Alena Damijo

Jak jsem potkala anglického krále

„Příští středu teda děláme ty pohovory na novou školní účetní, platí to?“ ptám se ředitelky, zatímco listuju diářem. „Jo vidíš, to musíme přesunout, protože jsme byli pozvaní na setkání s vysokým královským hodnostářem."

29.3.2023 v 10:30 | Karma: 32,86 | Přečteno: 3102x | Diskuse| Společnost

Alena Damijo

Půl života za Malou louží

Nedávno jsem oslavila své dvacáté přivandrovalečtiny do Anglie. Z tehdejší vyjukané aupairky se stala úča na základce, místo (nuzného) kapesného beru (nuznou) výplatu a stav svobodná, bezdětná se léty proměnil ve vdaná, sdětná.

6.9.2022 v 10:45 | Karma: 30,09 | Přečteno: 1064x | Diskuse| Ona

Alena Damijo

Co je láska?

Jako spousta náctiletých, i já měla v šestnácti pocit, že jsem prakticky expert na vztahy mezi mužem a ženou. Jednak jsem přečetla všechny "Rudolfovky", a pak jsem taky měla sešit s citáty moudrých filozofů, autorů a umělců.

14.2.2022 v 10:45 | Karma: 26,00 | Přečteno: 782x | Diskuse| Ona

Alena Damijo

Je to jen drobnost, taková maličkost

Možná jsem to slovo jen měla dát do uvozovek. Maličkosti jsou totiž obrovská věc! Koho někdy týral zub, ten rozumí; koho trápí teď, ten při čtení těchto řádků horlivě přikyvuje a na oteklé tváři má bolestí lehce zkroucený úsměv.

18.1.2022 v 10:45 | Karma: 24,06 | Přečteno: 669x | Diskuse| Ona

Alena Damijo

Kovářova vánoční kobyla

Kovářova kobyla prý chodí bosa. Miluju česká přísloví a vidím v nich hlubokou moudrost věků, ale s tímhle jsem až do nedávna tak úplně nesouhlasila – přece když něco umím, tak tím spíš to udělám doma pro sebe a svou rodinu, ne?

14.12.2021 v 10:45 | Karma: 22,62 | Přečteno: 563x | Diskuse| Ona
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejednáme. Na obzoru je stávka soudních pracovníků, požadují vyšší platy

25. dubna 2024

Premium Odvádějí vysoce odbornou práci, musejí skládat speciální zkoušky, někdy sami vypracovávají drobná...

Pokroková nenávist k Židům. Jak se z univerzit v USA staly filiálky Hamásu

25. dubna 2024

Premium Na elitních amerických univerzitách vyhánějí Židy takovým stylem, že to tam vypadá jako v Německu...

Karafiátovou revoluci zažehla jediná píseň. Portugalsko vyvedla z diktatury

25. dubna 2024

Málokterá revoluce je spojena s písní a květinou, jako se to stalo té portugalské. Před 50 lety se...

Chtěl se odpálit během olympiády v Paříži. Ve Francii zatkli 16letého hocha

24. dubna 2024  22:47

Kriminalisté ve Francii v úterý zadrželi 16letého mladíka francouzské národnosti, který na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 110
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2026x
Vždycky jsem milovala knížky a nesnášela cizí jazyky, a tak jsem vystudovala bohemistiku. Bůh má však smysl pro humor: Původně roční aupairský pobyt v Londýně se protáhl na víc než dvacet let, a aby té jazykové ironie nebylo málo, jsem zástupkyní ředitelky na místní základce a učím číst a psát malá Briťata. 
 

KNIŽNÍ VÝPLODY: 

Anglické listí (2017)
Mé anglické sezony (2018)
Angličan v Česku aneb Czech Me Out (2019)
Češka v Anglii aneb T(r)ipy za všechny prachy (2021)
Rozmarná Anglie aneb Nikdy není tak zle (2023)

PŘIPRAVUJE SE:
Srdečné pozdravy z Řecka (Ikar, 07/24) 

Detaily knih:

https://www.knizniklub.cz/autori/59210-alena-damijo.html

 

Kontakt: damijoa@gmail.com